اعتبار سنجی

اعتبار سنجی چیست

فهرست مطالب

اعتبارسنجی یکی از مهم‌ترین مواردی است که شرکت‌های بزرگ برای مشتریان خود نیاز دارند که حتما آن‌را داشته باشند، در واقع این اعتبار‌سنجی بسیار مهم است و برخی از افراد هستند که به دلیل دست کم گرفتن آن بعدا دچار مشکلات زیادی می‌شوند که همین موضوع در نهایت باعث می‌شود ضرر‌های بسیار زیادی را داشته باشند، در واقع این اعتبار سنجی مشتریان به منظله این ایست که شما بتوانید مشتریان خود را نزد موسسه‌ها و بانک‌های مختلف تایید کنید تا بتوانید خدمات و یا محصولات خود را با خیال راحت‌تر ارائه دهید و اصلا از این بابت مشکلی نداشته باشید.

یکی از مشکلاتی که همیشه برای شرکت‌ها و افراد به وجود می‌آید این است که مشتریانی را دارند که اولین خرید خود را انجام می‌دهند و به هر دلیلی برای این مشتریان نیاز است اعتبار‌سنجی انجام شود اما اکثرا سازمان‌ها و افراد از این بابت مشکل دارند و نمی‌توانند اعتبارسنجی را به درستی انجام دهند که در نهایت باعث مشکلات بسیار زیادی می‌شود.

شرکت‌های زیادی هستند که بدون اعتبارسنجی محصولات و خدمات خود را به صورت تسهیلاتی ارائه می‌دهند که در نهایت هم دچار مشکل می‌شوند، یکی از افرادی که مدیر یک شرکت است و خدمات خاصی را ارائه می‌دهند، چند وقت پیش به یک مشتری جدید خدمات زیادی را به صورت تسهیلاتی ارائه داده بود که این خدمات بدون هیچ اعتبارسنجی ارائه شده بود، بعد از مدتی متوجه شدیم این فرد با مشتری به مشکل خورده است و مشتری اصلا فرد خوش حسابی نبوده و مشکلات مالی زیادی را تجربه می‌کرده است.

اعتبار سنجی

این فقط یک نمونه از مشکلاتی است که شما بدون اعتبارسنجی ممکن است آن‌را تجربه کنید، مشکلات بسیار بزرگ و کوچک دیگری هم هستند که ممکن است آن‌ها را تجربه کنید که بسیار هم تجربه تلخی خواهد بود و اصلا شما نباید این موارد را دست کم بگیرید.

در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر درباره اعتبارسنجی به شما اطلاعات ارائه دهیم و بتوانید با استفاده از این اطلاعات به بهترین شکل ممکن  اعتبارسنجی را درک کنید و اگر نیاز بود بتوانید با استفاده از سامانه ای که معرفی می‌کنیم اعتبار سنجی مشتریان خود را انجام دهید تا بعدا با مشتریان خود به مشکل نخورید.

اعتبار سنجی چیست؟

شاید اولین سوالی که در ذهن شما به وجود آمده باشد، این است که اصلا اعتبارسنجی چیست و دقیقا چه کاربرد‌هایی دارد، اگر این سوال را دارید حتما این بخش مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا درباره اعتبارسنجی و کاربردهای آن اطلاعات کامل را دریافت کنید.

اگر خیلی ساده بخواهیم اعتبار سنجی را به شما توضیح دهیم، باید بگوییم که اعتبارسنجی به صورت کلی نشان می‌دهد که یک مشتری شما نزد بانک‌ها و موسسات دولتی و خصوصی دقیقا چه اعتباری دارد و دقیقا فعالیتی که داشته است به چه صورت بوده است، این موارد بسیار مهم است چرا که اگر آن‌ها را بررسی نکنید قطعا مشتری شما نمی‌تواند جزو دسته افراد با اعتبار باشد، برای مثال افراد زیادی هستند که چک‌‌های برگشتی دارند و تا زمانی که شما اعتبار‌سنجی نداشته باشید قطعا نمی‌توانید متوجه شوید که مشتری چک برگشتی دارد یا خیر و به همین دلیل ممکن است اعتمادی هم به آن داشته باشید و شما هم یک چک از آن دریافت کنید که بعدا بسیار زیاد مشکلاتی را تجربه کنید که دچار پشیمانی شوید.

البته چک برگشتی فقط یکی از مواردی است که در اعتبارسنجی تاثیر گذار است و موارد بسیار بیشتری هم است که بر روی اعتبار افراد تاثیر می‌گذارد، برای مثال افرادی که همیشه چک‌های خود را پاس کردند و از این یا پرداخت وام‌های خود را همیشه به درستی و به موقع انجام دادند اعتبار بیشتری در این سیستم‌های بانکی خواهند داشت.

در واقع تمام موارد می‌تواند بر روی این نمره اعتبار سنجی تاثیر‌گذارد باشد و همیشه افراد هم باید سعی داشته باشند که در این اعتبار سنجی نمره سبزی را داشته باشند.

اعتبار سنجی چگونه انجام می‌‌شود؟

از قدیم اعتبار سنجی همیشه در حال پیشرفت بوده است و در واقع همیشه روش‌‌های مختلفی برای آن به وجود آمده است و طی مراحل مختلف لایه‌های متفاوتی را مورد بررسی قرار می‌دهد، شاید فکر کنید که اعتبارسنجی افراد فقط در بانک‌ها انجام می‌شود اما اصلا این‌طور نیست و در واقع اعتبار سنجی افراد در موسسه‌های مختلف انجام می‌شود که تعداد این موسسه‌ها تا کنون به بیش از 105 موسسه مالی و… رسیده است.

همین که اعتبار‌سنجی در 105 موسسه مختلف انجام می‌شود بسیار عالی است چرا که می‌تواند کمک کند اعتبار‌سنجی بسیار دقیق‌تر و بهتر انجام شود، به هر حال ممکن است یک فردی در بانک‌ها اعتبار خوبی داشته باشد اما در موسسه‌های دیگر اصلا این اعتبار درست نباشد و همین مورد هم برای شما مشکل ساز خواهد بود، پس با وجود این که بررسی در این تعداد موسسه انجام می‌شود دیگر خیال شما راحت می‌شود.

این اعتبار‌سنجی ممکن است کمی زمان بر باشد چرا که باید بعد ارسال درخواست اعتبار سنجی باید رفتار کاربر کاملا در موسسه‌های مختلف رصد شود و در نهایت یک نمره کلی از اعتبارسنجی برای شما در دسترس خواهد بود که می‌توانید با استفاده از این نمره تصمیم بگیرید که خدمات و محصولات به آن فرد ارائه دهید یا خیر.

حتی خود شما هم ممکن است نیاز داشته باشید که اعتبار‌سنجی شوید، برای مثال اگر بخواهید از بانک‌ها درخواست تسهیلات داشته باشید قطعا نیاز است که یک اعتبار‌سنجی داشته باشید تا بتوانید این تسهیلات را دریافت کنید و اگر نمره اعتبار‌سنجی شما شاخص کمی داشته باشد قطعا برای شما تسهیلات ارائه نخواهد شد و شما محدود خواهید بود.

پس باید به این وجود همیشه سعی داشته باشید اعتبار خود را نزد موسسه‌های مختلف بسیار خوب نگه دارید و هر‌گونه مشکلی که در اعتبار داشته باشید قطعا نمی‌توانید از وام‌ها و تسهیلات بانکی و یا دیگر موسسات استفاده کنید.

این نمره اعتبار سنجی هم به صورت درصدی از 0 تا 100 است که در واقع هر رفتار خاصی که در این موسسه‌ها داشته باشید اعتبار خود را می‌توانید افزایش و یا کاهش دهید، در ادامه آن‌‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

رفتار در بازپرداخت اقساط

یکی از موراد بسیار مهمی که باید حتما به آن دقت ویژه‌ای داشته باشید و در واقع نصف اعتبار شما نزد آن است، پرداخت اقساط وامی بانک‌ها است که بسیار حساس می‌باشد و همیشه باید سعی داشته باشید که مورد به موقع پرداخت کنید که دچار کاهش اعتبار نباشید و بتوانید همیشه اعتبار خوبی را به جای بگذارید.

این پرداخت اقساط به کلی 49 درصد بر روی اعتبار سنجی تاثیر‌گذار است و به همین دلیل است که اصرار داریم بر روی آن حساس باشید تا بتوانید اعتبار خود را کاملا حفظ کنید.

بدهی جاری

هر چقدر که بدهی جاری شما مانند تسهیلات و وام‌ها در بانک‌ها وجود داشته باشد اعتبار کمتری خواهید داشت، این مورد تا سقف 9 درصد می‌تواند تاثیر گذار باشد و نباید آن‌را دست کم بگیرید.

توانایی مسجل شده در بازپرداخت

شما هر چقدر که وام‌های بیشتری دریافت کنید و پرداخت قسط آن‌ها را هم درست‌تر انجام دهید، می‌توانید اعتبار بیشتری را برای خود داشته باشید، البته بازپرداخت وام‌های کوچک هم بر روی اعتبارسنجی تاثیر مثبت دارد اما پرداخت وام‌های بزرگ بسیار مهم‌تر هستند و اصلا نباید آن‌ها را دست کم بگیرید، این مورد تا سقف 16 درصد تاثیر گذار است.

نوع تسهیلات

هر چقدر که نوع تسهیلات افراد در نزد بانک‌ها بیشتر باشد، آن‌ها اعتبار بیشتری خواهند داشت و این مورد هم تا سقف 12 درصد تاثیر‌گذار خواهد بود.

سایر فعالیت‌ها

یک‌سری فعالیت‌های دیگر هم ممکن است در این بانک‌ها داشته باشید که اگر آن‌ها را هم به درستی انجام دهید تا سقف 14 درصد امتیار خود را حفظ کردید و این مورد هم مهم می‌باشد.

خیلی خوب تا این بخش به خوبی با اعتبار‌سنجی و این که چگونه کار می‌کند آشنا شدید، در واقع تمامی مواردی که نیاز بود را تا این بخش توضیح دادیم تا دیگر مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد، اما در ادامه توضیحات دیگری هم خواهیم داشت که می‌تواند برای شما کاربردی و جذاب باشد.

مزیت‌های اعتبار سنجی

اعتبا‌رسنجی به صورت کلی یک‌سری مزیت‌های خاص دیگر هم دارد که باید به آن‌ها هم دقت داشته باشید چرا که می‌تواند کمک کند شما بسیار بهتر فروش خدمات و محصولات خود را انجام دهید و در کل روند فعالیتی بسیار بهتری را خواهید داشت.

صرفه جویی در وقت و زمان

از قدیم که افراد در بازار کار می‌کردند اعتبار‌‌سنجی اصلا به این‌صورت نبود و در واقع به صورت سنتی انجام می‌شد که خیلی وقت‌گیر بود، افراد برای این که بتوانند اعتبار یک مشتری را بررسی کنند باید به سراغ فروشنده‌های دیگر می‌رفتند تا اگر آن فروشنده‌ها این مشتری را می‌شناختند، اطلاعاتی درباره آن می‌دادند که این موضوع خیلی دغدغه بزرگی بود و افراد بسیار کمی هم می‌توانستند از این طریق به نتیجه‌ای برسند و تنها برای مشتری‌های ثابت یک بازار می‌توانست مناسب باشد و در غیر این صورت مشتری‌های جدیدی که آمده بودند، فروشنده‌ها نمی‌توانستند به خوبی آن‌ها را بشناسند و تسهیلات به آن‌ها ارائه دهند که همین باعث کم شدن مشتری می‌شد.

اعتبار سنجی

اما امروزه با اعتبار‌سنجی بانکی و… دیگر اصلا نیاز نیست که این مشکلات را داشته باشید و در واقع می‌توانید به صورت خیلی ساده اعتبار‌سنجی را حتی به صورت الکترونیکی هم دریافت کنید و اصلا نیاز نباشد به مراکز مختلف مراجعه کنید تا بعد از چند روز پیگیری متوجه شوید نمره اعتباری یک فرد چقدر بوده است.

در واقع با استفاه از سامانه‌هایی که به وجود آمده است این کار خیلی ساده و می‌توانید به صورت آنلاین درخواست اعتبار‌سنجی یک فردی را ثبت کنید تا در یک بازه زمانی مشخص اعتبار آن فرد به شما ارائه شود.

دقت بررسی اطلاعات

همان‌طور که گفته شد در قدیم که به صورت سنتی اعتبار‌سنجی مشتریان انجام می‌شد، اصلا افراد نمی‌توانستند آن اطلاعات را تایید و یا رد کنند، چرا که این اطلاعات به صورت کلی نه درست بود و نه قلط، ممکن بود افرادی درباره یک مشتری نظرات خوبی داشته باشند و افرادی هم نظرات خوبی نداشته باشند به همین دلیل صحت این اطلاعات کاملا رد شده بود و اصلا نمی‌توان بر روی آن حساب باز کرد.

اما دیگر با اعتبار‌سنجی بانکی دیگر این مشکل وجود ندارد و در واقع می‌توانید با چند کلیک یک درخواست اعتبار‌سنجی ثبت کنید تا تمام موسسه‌های مالی و… آن فرد و رفتاری که داشته است را بررسی کنند و نتیجه را به شما ارائه دهند تا متوجه شوید می‌توانید به آن فرد محصولاتی را ارائه دهید یا خیر، این صحت اطلاعات می‌تواند برای شما مناسب باشد تا خیالتان راحت شود.

اخذ آسان تسهیلات

بانک‌ها و موسسه‌های دیگر برای ارائه تسهیلات نیاز دارند که اعتبار‌سنجی شوید و در غیر این صورت شما اصلا نمی‌توانید تسهیلات را دریافت کنید، قطعا شما هم اگر فروشنده و یا مدیر یک شرکت باشید دقیقا همین قانون را دارید که تا یک فردی اعتبار سنجی نشده است تسهیلاتی را نمی‌توانید به آن ارائه دهید.

با استفاده از اعتبار‌سنجی الکترونیکی این اخذ تسهیلات بسیار ساده است چرا که دیگر نیاز نیست یک فرد به سراغ ضامن و… باش و خیلی ساده می‌توانید با استفاده از اعتبار سنجی تراکنش‌های مالی یک فرد را تایید کنید و نسبت به اعتباری که دارد تسهیلاتی را به آن ارائه دهید.

جمع بندی

ما در این مقاله قصد داشتیم به صورت کلی درباره اعتبارسنجی مشتریان و دریافت نمره اعتباری مشتریان به شما اطلاعاتی ارائه دهیم تا با این محبث به خوبی آشنا شوید و اگر قصد داشته باشید که اعتبارسنجی مشتریان را همیه انجام دهید بتوانید با استفاده از اطلاعاتی که ارائه دادیم به بهترین شکل ممکن این‌کار را انجام دهید و از این بابت هیچ مشکلی نداشته باشید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کامل را نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی درباره این مقاله دارید می‌توانید از طریق نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

سبد خرید