امضای دیجیتال چیست

امضای دیجیتال چیست؟

فهرست مطالب

قطعا امروزه با اصطلاحی با نام امضای دیجیتال آشنا شده‌اید و می‌دانید که یک نوع امضایی با عنوان امضای دیجیتال به وجود آمده است که کاربردهای بسیار زیادی هم دارد، افراد زیادی هستند که از امضای دیجیتال استفاده می‌کنند چرا که مزیت‌های بسیار عالی دارد اما افراد زیادی هم هستند که اصلا نمی‌دانند امضای دیجیتال دقیقا چیست و کار کاربرد‌هایی دارد، در کل این موضوع خیلی می‌تواند برای هر فردی مناسب باشد و مخصوصا مدیران کسب‌و‌کار‌های زیادی هستند که می‌توانند با استفاده از این امضای دیجیتال بسیاری از کار‌های خود را راحت‌تر انجام دهند.

تا چند وقت پیش شاید این امضای دیجیتال خیلی برای مردم آشنا نبودو هنوز هم دقیقا همین‌طور است و افراد زیادی هستند که هنوز با این اصطلاح آشنا نیستند چرا که تا به امروزه خیلی محبوب واقع نشده بود، اما امروزه با توجه به‌روند سریع رشد فضای دیجیتالی این امضا ها هم بسیار محبوب شده‌اند و افراد زیادی هستند که از آن‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند به صورت غیرحضوری یک‌سری کارهای خود را انجام دهند.

اگر مدیر کسب و‌کاری هستید که می‌خواهید خیلی از کار‌های روزمره خود را که نیاز به امضای دیجیتال دارند به سادگی پیش ببرید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت کامل به شما یک‌سری توضیحات درباره امضا دیجیتال ارئه دهیم و شما را با این مورد به بهترین شکل ممکن آشنا کنیم، البته دقت داشته باشید که دریافت این امضای دیجیتال هم به صورت کلی یک فرایند خاص خود را دارد که در مقالات دیگر به صورت کامل هم به آن خواهیم پرداخت و توضیحات کاملی نسبت به صدور امضای دیجیتال به شما می‌دهیم.

امضای دیجیتال چیست؟

افراد زیادی هستند که درباره امضای دیجیتال اطلاعات ندارند و در واقع به اشتباه تصور‌های درستی درباره آن ندارند که همین موضوع باعث شده است خیلی نتوانند به‌خوبی کاربرد‌های بسیار عالی و مفید آن‌را درک کنند.

اولین و یکی از ساده‌ترین روش‌های استفاده از امضای دیجیتال به این صورت است که امضای فرد اسکن می‌شود و برای امضا مدارک عمومی و اسناد‌های غیر‌خاص مورد استفاه قرار می‌گیرد، البته این تنها یکی از مواردی است که امضای دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند و در واقع بسیاری از مزیت‌های دیگر هم دارد که در ادامه به صورت کامل درباره آن‌‌ها توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد.

امضای دیجیتال

البته امضا دیجیتال هم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و در واقع باید دقت داشته باشید که برای چه موردی می‌خواهید از امضای دیجیتال خود استفاده کنید تا بتوانید بهترین نوع آن‌را برای خود دریافت کنید.

یکی از رایج‌ترین انواع آن که صورت عمومی استفاده می‌شود این است که به صورت کلی یک فردی بر روی یک کاغذ امضا می‌کند و بعد از امضا از روی آن اسکن گرفته می‌شود و از آن استفاده می‌کند، در سازمان ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی این مورد خیلی کاربرد دارد که البته از ساده‌ترین نوع امضا دیجیتال می‌باشد، برای مثال یک مدیر شرکت اگر بخواهد برای صد نفر از اعضا شرکت خود لوح تقدیری ارائه دهد باید همه این موارد را امضا کند اما امضا کردن همه آن‌ها خیلی وقت گیر و خسته کننده خواهد بود که افراد خیلی کمی حاضر هستند این کار را انجام دهند، به همین دلیل از همین امضای دیجیتال استفاده می‌کنند و در واقع مدیر بر روی یک برگه خالی امضا می‌کند و در نهایت از امضا اسکن گرفته خواهد شد تا در لوح‌های تقدیر به صورت کپی برداری شده قرار بگیرد.

توجه: این نوع امضایی که توضیح داده شد فقط برای تعداد محدودی از فعالیت ها می‌تواند مناسب باشد و برای اسناد خاص اصلا نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد چرا که اعتبار زیادی ندارد و ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

مورد توضیح داده شده فوق ساده‌ترین نوع امضای دیجیتال بود که مورد استفاده قرار می گیرد، که البته خیلی به رسمیت شناخته نمی‌شود و اصولا باید برای فعالیت های ساده استفاده شود و در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت، در ادامه تعدادی از انواع امضای دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید بیشتر در این رابطه کسب اطلاعات کنید و در نهایت امضای دیجیتال خوبی را برای خود داشته باشید.

یکی دیگر از مواردی که با نام امضای دیجیتال بسیار رایج است، امضا با قلم نوری بر روی ( Signature Pad ) است که قطعا در بانک‌ها این مورد را مشاهده کرده‌اید و می‌دانید دقیقا چطور عمل می‌کنند، در این نوع فرد بر روی یک صفحه لمسی با یک قلم امضایی را ثبت می‌کند که آن صفحه لمسی به صورت کامل این امضا را رصد می‌کند و آن را اندازه گیری می‌کند که در نهایت این امضا ثبت خواهد شد و می‌توان به عنوان امضای دیجیتال از آن استفاده کرد.

امضای دیجیتال

این روش از امضای دیجیتال خیلی هوشمند‌تر از قبلی است چرا که آن صفحه لمسی حرکات دست شما را کامل رصد می‌کند تا در نهایت بتواند بهترین نتیجه را حاصل کند، برای مثال میزان فشار دست، حرکت مداد حین امضا و… را به صورت کامل رصد خواهد کرد تا این امضا بعدا به هیچ روشی قابل جعل شدن نباشد و بتوانید از آن به صورت همیشگی استفاده کنید.

اما امضا دیجیتال فقط در این جا تمام نمی‌شود و در واقع بسیار پیچیده‌تر از این است که بخواهید یک امضا ساده داشته باشید، امضا دیجیتال به صورت کلی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها مزیت‌های خاص خود را دارند، در ادامه بیشتر درباره این موارد توضیحات ارائه خواهیم داد تا به صورت کلی با آن‌ها آشنا شوید و بتوانید برای خود امضا دیجیتال دریافت کنید و نیاز‌های خود را از این موضوع رفع کنید.

انواع امضای دیجیتال

همان‌طور که گفته شد امضای دیجیتال انواع مختلفی دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ فعالیت های مختلفی را انجام دهید و نیاز خود را رفع کنید، در این بخش قصد داریم انواع آن را به شما معرفی کنیم و توضیحاتی درباره آن‌ به شما ارائه دهیم تا به صورت کامل با این موارد آشنا شوید.

امضای گذرواژه

یکی از اصلی‌ترین امضا‌های دیجیتال، گذرواژه‌ای است که در واقع شرایط خاص خود را دارد و کمی متفاوت‌تر است، دقت داشته باشید که این امضا به نسبت دیگر امضا‌های الکترونیکی دیگر امنیت پایین‌تری دارد و نمی‌توان خیلی بر روی این امنیت حساب کرد، در واقع این امضا به صورتی کار می‌کند که فرد یک گذرواژه معتبر را در انتهای اسناد مورد نیاز خود قرار می‌دهد و در قالب یک فایل دیگر آن‌را ضمیمه می‌‌کند تا توسط فرد دریافت کننده تایید شود.

امضای دیجیتال

البته این نوع امضا گذرواژه به صورت مخفی ضمیمه می‌شود که تا حدودی می‌توان گفت افراد عادی نمی‌توانند آن‌را مشاهده کنند اما نفوذ به آن خیلی ساده است و ممکن است به سادگی افشا شود که برای اسناد خیلی خاص و مهم از این نوع امضا استفاده نمی‌شود.

پیشنهاد می‌شود که از این نوع امضا کمتر استفاده شود و اگر در حال استفاده از آن هستید بهتر است آن را برای اسناد خاص مورد استفاده قرار ندهید.

امضای بیت مپ

یکی دیگر از روش‌های امضای الکترونیکی بیت مپ است که در واقع با استفاده از آن می‌توانید به صورت الکترونیکی هم امضا داشته باشید، البته دقت داشته باشید که این نوع امضا بسیار ساده است و به هیچ عنوان ایجاد مشکلات نخواهد کرد و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای استفاده از این امضا افراد تصویر اسکن شده امضا دست نویس خود را در انتهای سند ضمیمه می‌کنند تا توسط دریافت کننده تایید شود، البته این نوع هم امنیت کمی دارد و در واقع افراد زیادی هستند که آن را می‌توانند جعل کنند و به همین دلیل شرکت‌‌های بزرگ و مدیران اصلا از این نوع استفاده نمی‌کنند.

البته این روش را در اوایل مقاله هم توضیح دادیم که به چه صورت است و متوجه شدید چطور می‌توانید از آن استفاده کنید، پس در این بخش بیشتر درباره آن توضیح نمی‌دهیم تا تمام روش‌های دیگر امضا الکترونیک را بتوانید بشناسید و به سراغ ادامه مقاله برویم.

امضا بیومتریک

این نوع امضا را می‌توان به عنوان استاندارد‌ترین روش امضا شناخت و در واقع می‌توان به عنوان یک امضا بسیار ایمن از آن استفاده کرد، در واقع دقت داشته باشید که این نوع امضا مختص هر فردی است و هر فرد می‌‎تواند توسط این روش یک امضا خاص خود را داشته باشد.

خیلی ساده بخواهیم امضا بیومتریک را توضیح دهیم باید به شاخص‌ها و ویژگی‌های زیست شناختی اشاره کنیم چرا که این امضا بر اساس اثر انگشت، ابعاد صورت، چشم و… انجام می‌شود و در واقع می‌تواند امنیت بسیار مناسبی را هم داشته باشد؛ چرا که دیگر کسی ‌نمی تواند این شاخص‌ها را جعل کند و از امضای شما استفاده نادرست داشته باشد.

امضای دیجیتال

البته دقت داشته باشید که این امضا مشکلات خاص خود را هم دارد، در برخی از موارد ممکن است ظاهر شما خیلی خوب شناسایی نشود، برای مثال ممکن است به دلایل مختلفی صورت شما تغییراتی داشته باشد و در نهایت این موضوع باعث می‌شود که صورت شما به خوبی شناسایی نشود و دچار مشکلاتی شوید.

امضا الکترونیکی از نظر امنیتی خیلی مهم است که این نوع امضا توانسته است امنیت را به بهترین شکل ممکن تامین کند و  شما از این بابت نگرانی را نخواهید داشت و خیلی ساده می‌توانید از امضای خود استفاده کنید اما در عین حال هم امنیت بسیار عالی را داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم به صورت کامل توضیحاتی را درباره امضای دیجیتال به شما ارائه دهیم تا بتوانید با این موضوع به خوبی آشنا شوید و در نهایت بتوانید با استفاده از آن نیاز خود را رفع کنید، دقت داشته باشید که این امضای دیجیتال بسیار مهم است چرا که امروزه دنیا به سمت و سوی اینترنت و تکنولوژی می‌رود و در آینده همه نیاز به امضای الکترونیکی خواهند داشت که بهتر است از همین الان درباره این موضوع مهم اطلاعاتی را داشته باشید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کاملی را نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی درباره این مقاله دارید می توانید از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید تا به صورت کامل شما را راهنمایی کنیم.

سبد خرید