صدور امضای دیجیتال

صدور امضا دیجیتال

فهرست مطالب

امضای دیجیتالی یکی از مواردی است که هر مدیر نیاز به آن دارد و قطعا در آینده نزدیک تمامی افراد به آن نیاز خواهند داشت، حالا این مورد که می‌گوییم مدیران خیلی به آن نیاز دارند به این دلیل است که مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها در طول روز کاغذ‌ها و تاییده‌های زیادی را امضا می‌کنند که همین موضوع ممکن است وقت زیادی از آن‌ها بگیرد و در نهایت این صرف وقت ممکن است موجب شود این افراد به کار‌های اصلی خود نتوانند برسند و دچار مشکلات زیادی شوند.

با وجود امضای دیجیتال این موارد تماما رفع شده است و می‌توانید با استفاده از آن به بهترین شکل ممکن امضا‌های زیادی را در طول روز بدون هیچ مشکلی داشته باشید و اصلا صرف وقت زیادی هم برای شما نخواهد شد چرا که در این امضا‌های دیجیتال شما یک‌بار به روش‌های مختلف امضا را تایید می‌کنید و در نهایت یک امضای دیجیتال برای شما صادر می شود که با استفاده از آن می‌توانید هر چیزی را بدون هیچ دردسری و با چند کلیک ساده امضا کنید.

اما شاید شما جزو دسته افرادی باشید که از امضا دیجیتال اطلاعات خیلی زیادی نداشته باشید و همین موضوع موجب شود شما نتوانید به خوبی برای خود یک امضا دیجیتال دریافت کنید، در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر درباره امضا دیجیتال به شما توضیحات ارائه دهیم و بتوانید با استفاده از این توضیحات به خوبی برای خود امضا دیجیتال داشته باشید و به سراغ صدور یک امضای دیجیتال برای خود بروید.

مراحل صدور امضای دیجیتال

شاید تا‌کنون که با امضای دیجیتال و نحوه صدور آن به خوبی آشنا نشده‌اید به خوبی نتوانید صادر کردن امضای دیجیتال را درک کنید و فکر کنید که خیلی مراحل ساده‌ای دارد اما اصلا این‌طور نیست و در واقع شما برای این که بتوانید امضای دیجیتال را برای خود داشته باشید نیاز دارید که یک‌سری مراحل را طی کنید تا توسط مراکز رسمی برای شما امضای دیجیتال صادر شود و در غیر این صورت نمی‌توانید امضای دیجیتال داشته باشید، پس به این موضوع دقت داشته باشید که خیلی ساده نیست و باید یک‌سری مراحل کلی را به صورت اصولی انجام دهید تا بتوانید امضای دیجیتال برای خود داشته باشید.

اول از هرچیزی باید دانید که امضای دیجیتال توسط چه کسی و یا چه شرکتی صادر می‌شود تا بتوانید مراحل آن‌را طی کنید، دقت داشته باشید که امضای دیجیتال به این‌صورت نیست که شما خودتان به صورت خیلی ساده یک امضا طراحی کنید و از آن برای اسناد مختلف استفاده کنید و باید یک امضا تایید شده داشته باشید تا اعتبار داشته باشد و در غیر این صورت اصلا نمی‌توانید از آن برای اسناد مهم استفاده کنید.

دقت داشته باشید که برای صادر کردن این امضای دیجیتال باید دقت زیادی داشته باشید که باید به یک سری مراکز مراجعه کنید که از قبل با مراکز ریشه که زیر مجموعه وزارت سمت هستند کار کنید تا بتوانید این امضای دیجیتال را برای خود دریافت کنید.

امروزه شرکت‌های خصوصی زیادی هستند که امضای دیجیتال را تولید کرده و در اختیار شما قرار می‌دهند و شما هم خیلی ساده می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا امضای دیجیتال خود را دریافت کنید، البته دقت داشته باشید که صدور این امضای دیجیتال اگر با شرکت‌های خصوصی هم انجام شود باز هم نیاز دارد که احراز هویت را انجام دهید تا امضا دیجیتال داشته باشید و توسط مراکز ریشه تایید شوید و در غیر این صورت احراز برای شما امضای دیجیتال صادر نخواهد شد.

امضاء دیجیتال

در واقع این شرکت‌ها فقط صادر کننده امضا دیجیتال هستند و شما احراز هویت را باید جداگانه انجام دهید که این یک مشکل است و ممکن است کمی برای شما سخت باشد اما با توجه به خدمات بسیار عالی پلتفرم دانش بنیان آی‌تی‌ساز این مشکل رفع شده است و شما بلافاصله بعد از احراز هویت برای هر سازمان دولتی می‌توانید کلید امضای خود را مربوط به آن سازمان دریافت کنید و در واقع امضای دیجیتال برای خود داشته باشید.

آی‌تی‌ساز یک امکان بسیار بی‌نظیری که فراهم کرده است به این صورت می‌باشد که شما بعد از احراز هویت که توسط هوش مصنوعی به صورت حرفه‌ای بررسی می‌شود، برای شما امضای دیجیتال و کد آن ارسال خواهد شد که می‌توانید از آن استفاده کنید، این تسریع صدور امضای دیجیتال باعث می‌شود شما بدون هیچ مشکل و دغدغه‌ای برای خود امضای دیجیتال داشته باشید و از این بابت اصلا مشکلی را تجربه نکنید.

در کل روند اصلی صدور امضای دیجیتال به این صورت است که شما باید آن‌را طی کنید تا بتوانید امضای دیجیتال را دریافت کنید اما در هر صورت بخواهید خیلی ساده و سریع امضای دیجیتال برای خود داشته باشید بهتر است که از خدمات احرازشو و آی‌تی‌ساز استفاده کنید تا این امضای دیجیتال برای شما به ساده‌ترین شکل ممکن صادر شود و شما برای دریافت آن هیچ مشکلی هم نداشته باشید.

چرا امضای دیجیتال را نیاز داریم؟

شاید بعد از این توضیحات به این فکر افتاده باشید که اصلا چرا امضای دیجیتال را نیاز دارید که باید آن‌را دریافت کنید، خیلی خوب این سوال تقریبا برای همه پیش می‌آید و افراد زیادی با آن مواجه می‌شوند که منطقی است، در جواب آن باید بگوییم که امضای دیجیتال به دلیل این که تکنولوژی در حال پیشرفت است و سازمان‌ها هم به صورت خیلی سریع در حال انتقال دادن کار‌های خود به این سمت هستند شما نیاز دارید که دیگر کار‌های خود را که نیاز به امضا دارند از این طریق امضا کنید و در غیر این صورت ممکن است برای شما محدودیت‌هایی ایجاد شود .

برای مثال یکی از بیانیه‌هایی که چندین وقت پیش به وجود آمد این بود که برای اسناد نیاز است که از امضای دیجیتال استفاده شود و در غیر این صورت افراد نمی‌توانند برای برخی از سازمان‌ها از امضای سنتی و قدیمی خود که به صورت نوشتاری بوده است استفاده کنند.

البته این که به صورت کامل و خیلی اتفاقی به این سمت بروید ممکن است کمی برای شما سخت و چالش بر انگیز باشد اما بسیاری از مزیت‌ها را هم دارد که شامل حال شما خواهد بود و می‌تواند به شما کمک کند که کار‌های خود را بهتر انجام دهید.

برای مثال یکی از بهترین مزیت‌های آن، صرف نکردن وقت زیاد است چرا که مدیرانی هستند که در طول روز نیاز است تاییده‌های زیادی را ارسال کنند که این موضوع باعث خواهد شد وقت زیادی از آن‌ها گرفته شود و دچار مشکلاتی شوند اما دیگر با امضای دیجیتال این مشکل رفع شده است و مدیران می‌توانند اسناد‌هایی که نیاز به امضا دارند را خیلی سریع‌تر با استفاده از امضای دیجیتال امضا کنند و آن‌ها را تایید و یا رد کنند که در نهایت این موضوع باعث صرفه‌جویی در وقت و زمان آن‌ها خواهد شد.

امضاء دیجیتال

البته امضای دیجیتال به صورت کلی یک‌سری مزیت‌های خاص خود را هم دارد که باید به آن‌ها دقت ویژه‌ای هم داشته باشید، ما در مقاله (امضای دیجیتال چیست) به صورت کامل در این رابطه به شما اطلاعاتی را ارائه داده‌ایم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات به صورت کامل با مزیت‌ها و معایت امضای دیجیتال آشنا شوید و برای خود یک امضای دیجیتال دریافت کنید.

چرا سازمان‌ها و افراد نیاز به امضای دیجیتال دارند؟

یکی از سوالات دیگری که ممکن است برای صدور امضای دیجیتال ذهن شما را درگیر کرده باشد این است که چرا افراد و سازمان‌ها نیاز به امضای دیجیتال دارند و برای آن‌ها چه مزیت‌هایی را ایجاد می‌کند، این سوال دقیقا می‌تواند شناخت شما را نسبت به امضا دیجیتال بسیار کامل‌تر کند پس این بخش از مقاله را به صورت کامل مطالعه کنید.

کاربرد امضای دیجیتال در دولت

امضای دیجیتال در سازمان‌های دولتی برای شما می‌تواند کاربرد گسترده‌ای داشته باشد چرا که می‌توانید با استفاده از آن به بهترین شکل ممکن برای اسناد از آن‌ها استفاده کنید و بدون این که به صورت حضوری امضا‌هایی را داشته باشید می‌توانید به صورت الکترونیکی امضای دیجیتال را برای اسناد و تاییده‌های مختلف صادر کنید.

البته این موضوع فعلا در ایران خیلی فرهنگ‌سازی نشده است و کمتر کسی است که از آن استفاده کند اما در دولت الکترونیک این موضوع به بهترین شکل مورد استفاده خواهد شد و با استفاده از آن می‌توانید برای دریافت خدمات از سازمان‌های مختلف استفاده کنید، نوع استفاده از این امضا هم با کلید‌های رمزنگاری شده pki می باشد که امنیت بسیار خوبی هم دارد و همین موضوع می‌تواند برای امنیت امضای شما بسیار مناسب باشد.

کاربرد امضای دیجیتال در بهداشت

یکی دیگر از کاربرد‌هایی که شما با استفاده از امضای دیجیتال خواهید داشت، رعایت بهداشت فردی و عمومی است که باعث می‌شود بسیار سلامت‌تر باشید، برای مثال یکی از دغدغه‌های افراد در زمان کرونا همین موارد بود که نمی‌توانستند به صورت حضوری در مراکز حضور پیدا کنند تا یک‌سری اسناد را تایید کنند و همین موضوع باعث می‌شد دچار مشکلاتی شوند.

اما با وجود امضای دیجیتال دیگر این مشکل رفع شده است و افراد می‌توانند به صورت غیر‌حضوری هم با استفاده از سرویس‌های رمزنگاری شده امضا داشته باشند بدون هیچ مشکلی و به بهترین شکل ممکن بهداشت را هم رعایت کنند.

کاربرد امضای دیجیتال در خدمات مالی

خدمات مالی یکی از مهم‌ترین خدمات است که توسط سازمان‌های خصوصی و دولتی به افراد و یا شرکت‌های مختلف ارائه می‌شود که بسیار هم مورد توجه قرار دارد و حساسیت بالایی هم را توانسته است برای خود داشته باشد، این امضای دیجیتال می‌تواند برای خدمات مالی هم کاربرد بسیار عالی داشته باشد و در واقع با استفاده از آن می‌توانید به بهترین شکل ممکن خدمات را به صورت غیرحضوری دریافت کنید.

امضا دیجیتال

اما امروزه با استفاده از احراز هویت غیرحضوری و امضای دیجیتالی که به صورت رمزنگاری شده است می‌توانید به بهترین شکل ممکن خدمات را به صورت کاملا غیر‌حضوری دریافت کنید که این موضوع برای سازمان‌ها و اشخاصی که خیلی وقت ندارند می‌تواند مناسب باشد.

به صورت کلی امضای دیجیتال می‌تواند غیر از این موراد هم مزیت‌های بسیار ویژه‌ای برای شما داشته باشد که همین مزیت‌ها در نهایت باعث سهولت شما خواهد شد و می‌توانید خدمات دولتی و غیر دولتی را بسیار بهتر دریافت کنید.

البته دقت داشته باشید که تا کنون از امضای دیجیتال خیلی به درستی استفاده نشده است و کمتر افرادی بودند که از امضای دیجیتال استفاده کردند و یا سازمان‌های زیادی هم نبودند که به صورت جدی از این امضای دیجیتال بهره ببرند که در نهایت باعث شده امروز این موضوع خیلی کم رنگ‌تر از پیش باشد.

اما در نظر داشته باشید که با وجود تمام مزایایی که دارد ممکن است معایبی هم داشته باشد که البته مزیت‌های آن خیلی بیشتر از معایب هستند و در کل خیلی نمی‌توان از این سیستم مشکلی را پیدا کرد مگر این که افراد به درستی نتوانند از آن استفاده کنند و دچار مشکل شوند.

امضای دیجیتال چه مزیت‌هایی برای افراد دارد؟

خیلی خوب بهتر است در این بخش هم یک سری از مزیت‌های امضای دیجیتال را به شما توضیح دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید و مزیت‌های آن‌را بهتر درک کنید، دقت داشته باشید که این مزیت‌ها بسیار زیاد هستند و ما سعی داریم بخشی از آن‌ها را به شما توضیح دهیم.

صرفه جویی در زمان

اصلی‌ترین مزیتی که با استفاده از امضای دیجیتال خواهید داشت، صرفه‌جویی در زمان است که افراد بسیار زیادی از این مزیت بهره می‌برند و در واقع با استفاده از آن توانسته‌اند کار‌های خود را خیلی بهتر پیش ببرند، دقت داشته باشید که این صرفه‌جویی در زمان باعث می‌شود شما بتوانید به بهترین شکل ممکن کار‌های خود را مدیریت کنید تاییده‌های مورد نیاز را به صورت غیر‌حضوری امضا کنید و اصلا نیاز نباشد که به صورت حضوری به مراکز مختلف مراجعه کنید.

افزایش امنیت

با استفاده از امضای دیجیتال رمزنگاری شما شده امنیت بسیار بیشتری خواهید داشت و در واقع امضای شما توسط افراد یگر هم به صورت جعلی استفاده نخواهد شد، چندین سال است که افراد زیادی دغدغه این موضوع را دارند که امضا‌های آن‌ها جعل نشود و… اما با استفاده از امضای دیجیتال دیگر این مشکل رفع شده است و می‌توانید با استفاده از آن به بهترین شکل ممکن حریم خصوصی خود را حفظ کنید و دچار مشکلات مختلف نشوید.

امضا دیجیتال

این امنیت امضا برای افراد خیلی مهم است چرا که تقریبا با جعل امضا افراد می‌توانند هرکاری را انجام دهند و همین موضوع دغدغه بزرگی بوده است، اگر دقت داشته باشید دیگر افراد امضا‌های اختصاصی خود را ندارند و اغلب امضا‌های آن‌ها شبیه به هم هست که همین موضوع باعث شده است امنیت امضا‌ها بسیار کمتر شود و جعل کردن آن‌ها بسیار ساده‌تر باشد، اما امضای دیجیتال اصلا به این صورت نیاز و به صورت رمزنگاری است که شما باید آن را تایید کنید و مراحل مختلف و پیچیده خود را هم دارد تا امنیت شما به بهترین شکل ممکن حفظ شود.

یکسان سازی داده‌های امضا

اگر دقت داشته باشید برای کار‌های بانکی و مالی شما باید امضا‌هایی که دارید باهم دیگر تطابق داشته باشند و در غیر این صورت هیچ خدماتی برای شما ارائه نخواهد شد و همین موضوع در نهایت باعث می‌شود شما محدودیت داشته باشید و نتوانید کار‌های خود را به خوبی انجام دهید.

اما با استفاده از امضای دیجیتال دیگر این مشکل رفع شده است و شما با یکپارچه سازی دیتا‌هایی که در سازمان‌های مختلف برای امضا خود خواهید داشت می‌توانید بدون هیچ مشکلی امضا‌های یکسانی داشته باشید که هیچ مشکلی هم نخواهند داشت.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

با استفاده از امضای دیجیتال به صورت غیر‌مستقیم بر روی هزینه‌ها هم صرفه جویی خواهید داشت، شما با استفاده از امضا دیجیتال قادر خواهید بود که به صورت غیر‌حضوری هم خدمات را دریافت کنید اما اگر نخواهیید از آن استفاده کنید باید ساعت‌ها در ترافیک و شلوغی باشید و هزینه‌های زیادی را پردازید تا بتوانید به مقصد برسید و در نهایت امضا خود را ارائه دهید که این موضوع کاملا باعث می‌شود شما هزینه بیشتری به نسبت امضا دیجیتال داشته باشید.

نقش احرازشو برای صدور امضای دیجیتال

احرازشو نقش بسیار مهمی در ارائه امضای دیجیتال دارد و در واقع شما می‌توانید با استفاده از خدمات احراز هویت احرازشو برای امضای دیجیتال خود هم احراز هویت داشته باشید و خیلی ساده‌تر این امضا دیجیتال را برای خود دریافت کنید.

دقت داشته باشید که این احراز هویت هم در احرازشو به صورت کاملا غیر‌حضوری است و همین موضوع باعث می‌شود شما خیلی با سهولت بیشتری احراز هویت خود را تکمیل کنید و در نهایت هم به سراغ صدور امضای دیجیتال بروید که بسیار زیاد این موضوع مهم است.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم درباره صدور امضای دیجیتال اطلاعاتی را ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات آشنایی بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشید، دقت داشته باشید که افراد زیادی هستند و ممکن است شما هم جزو همان دسته افراد باشید که می خواهد امضا دیجیتال برای خود داشته باشید اما به خوبی آن را درک نکرده باشید و نمی‌دانید که باید آن‌را از کجا دریافت کنید، ما در این مقاله مرحله به مرحله آن را به شما توضیح دادیم که بدانید چگونه می توانید برای صادر کردن امضای دیجیتال خود اقدام کنید.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کامل را نسبت به موضوع مقاله کسب کرده باشید، در ضمن هر سوالی درباره این موضوع دارید می‌‌توانید از طریق نظرات مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا شما را راهنمایی کنیم.

سبد خرید