نئو بانک

نئو بانک چیست و چه مزیت هایی دارد؟

فهرست مطالب

احتمالا شما نیز نام نئو بانک (Neo Bank) به گوشتان خورده باشد و به دنبال پاسخی برای پرسش نئو بانک چیست؟ هستید. نئو بانک به روش جدیدی از بانکداری گفته می‌شود که در بسیاری از کشورها به جای بانکداری سنتی از آن استفاده می‌شود. ما در این مقاله به بررسی این روش از بانکداری، مزایای آن برای مدیران و مشتریان خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

نئو بانک چیست؟

امروزه تکنولوژی و فناوری‌های جدید در روند زندگی افراد تاثیر گذار بوده است و به همین خاطر بسیاری از امور و کارها به راحتی و بدون دردسر انجام می‌شود. عصر دیجیتالی امروز علاوه بر آسان نمودن کارها، در سرعت بخشیدن به امور و کاهش هزینه‌ها نیز موثر است. این موضوع یعنی دیجیتالی شدن عصر جدید در بسیاری از حوزه‌ها از جمله بانک‌ها رخ داده است که به روند رو به رشد آن‌ها کمک زیادی کرده است.

در همین راستا یکی از جدیدترین روش‌های بانکداری، نئو بانک است. حال در تعریف نئو بانک (neo Bank) چیست؟ باید بگوییم، نئو بانک به بانکی مجازی گفته می‌شود که هیچ شعبه فیزیکی ندارد و تمامی امورات بانکی و مالی به‌صورت آنلاین و از طریق اسمارت‌فون‌ها و کامپیوترها انجام می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت با این روش بانکداری می‌توان تمامی امورات مالی را در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام داد.

تاریخچه نئو بانک

قبل از بیان ویژگی‌های نئو بانک، بهتر است نگاهی به تاریخچه این روش از بانکداری داشته باشیم. ایده اصلی این روش نوین به کشور انگلستان بر می‌گردد که در سال 2015 مطرح شد. البته در آن زمان کسی به این روش جدید از بانکداری اعتمادی نداشت و بسیاری از کارشناسان این طرح را شکست خورده قلمداد می‌کردند. اما تنها به یک سال زمان نیاز بود تا طراحان نئو بانک مجوزهای لازم برای راه اندازی این روش را کسب کنند و نئو بانک در سال 2016 بر سر زبان‌ها افتاد.

نئو بانک و بانکداری مدرن

نئو بانک و بانکداری مدرن

این روش از بانکداری برای بسیاری از مدیران بانکی بسیار جذاب بود و به همین دلیل مدیران بانکی بسیاری از کشورها از این روش استقبال خوبی داشتند. نئوبانک به‌صورت کلی برای مشتریان بسیار کاربردی است و آن‌ها می‌توانند امورات خود را در سریعترین زمان ممکن و بدون حضور در صف‌های طولانی انجام دهند.

اما علاوه بر مشتریان بانک‌ها، نئو بانک برای مدیران بانکی نیز مزیت‌های فراوانی دارد که در ادامه به مزایای این روش اشاره خواهیم کرد.

مزایای نئو بانک برای مدیران

مدیران بانکی همواره به دنبال راه‌حل‌های هستند تا با کمترین هزینه مالی، بیشترین بهره‌وری و سود را داشته باشند. آن‌ها برای این کار استراتژی‌های مختلفی در پیش می‌گیرند که استفاده از نئو بانک یکی از استراتژی است. با همه این تفاسیر نئو بانک مزایای مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

1- استفاده از نیروی انسانی کمتر

مدیران ارشد بانک‌ها برای ارائه خدمات به روش بانکداری سنتی به نیروی انسانی متخصص و کارآمد نیاز دارند. آن‌ها برای اداره هر بخش از بانک به افرادی همچون بانکدار، مسئول IT، حسابدار، مدیر منابع انسانی و … نیاز دارند. در همین راستا برای استفاده از نیروی انسانی بیشتر باید هزینه‌های مالی زیادی را متحمل شد. حال مدیران برای کاهش‌ هزینه‌های مالی ناشی از استخدام افراد می‌توانند از نئو بانک برای ارائه خدمات بانکی بهره ببرند. در این روش نوین، استفاده از نیروی انسانی به حداقل می‌رسد که در پی آن‌ هزینه‌های اعم حقوق، بیمه، پاداش و … کارکنان نیز به کاهش می‌یابد.

نئو بانک و بانکداری مدرن

نئو بانک و بانکداری مدرن

2- کاهش خطاهای انسانی

یکی از مشکلات بزرگ در بانکداری به روش سنتی، اشتباهات ناشی از خطاهای انسانی است. شاید بخشی از این معضل با آموزش‌های دوره‌ای بانک‌ها کاهش پیدا کند اما هیچگاه خطاهای انسانی به صفر یا به حداقل‌ترین حالت ممکن نمی‌رسد. این چالش به قدری برای مدیران ارشد بانکی مهم است که همواره به دنبال‌ راه‌حل گوناگونی برای حذف اشتباهات ناشی از خطای انسانی هستند.

در روش جدید بانکداری یعنی neo Bank خطاهای انسانی به حداقل می‌رسد و امورات بانکی به شکل دقیق و صحیحی انجام خواهد شد. دلیل کاهش خطاهای انسانی در نئو بانک، عدم دخالت مستقیم انسان‌ها در انجام کارها بانکی است.

3- کاهش هزینه‌ها

راه‌اندازی شعبات فیزیکی بانکی هزینه‌های بسیار زیادی دارد. آن‌ها برای ایجاد شعبه‌های مختلف و ارائه خدمات باید ساختمان‌های مختلفی را خریداری کنند که این موضوع هزینه بسیار زیادی را در پی خواهد داشت. خرید ملک تنها بخشی از هزینه‌های بانکداری سنتی است، برای ساخت و راه‌اندازی بانک‌ها، برای موضوعات دیگری اعم از ایجاد زیرساخت‌های شبکه اینترنتی، استخدام افراد و … نیز باید منابع مالی جداگانه‌ای در نظر گرفت.

اما در نئو بانک دیگر خبری از هزینه‌های سرسام آور و بسیار زیاد نیست و مدیران ارشد تنها با تقبل هزینه محدودی برای را‌ه‌اندازی زیرساخت‌های لازم مانند توسعه اپلیکیشن بانکی و استفاده منابع انسانی محدود و … می‌توانند شعبه‌های آنلاین بانکی را راه‌ اندازی کنند.

 

4- گزارش دهی دقیق از رفتار مشتریان

یکی دیگر از مزیت‌های نئو بانک، هوش مصنوعی فوق‌العاده آن است که می‌تواند دستیار خوبی برای مدیران ارشد بانکی باشد. بانکدارن با استفاده از هوش مصنوعی نئو بانک می‌توانند گزارش‌های مختلفی همچون از رفتار و الگو مشتریان خود بدست آورند و استراتژ‌ی‌های بانکی خود را بر اساس تحلیل‌های بدست آمده تدوین کنند.

5- افزایش سرعت کار

یکی دیگر از معضلات بانکداری به روش سنتی، کنید کار در انجام فرایندهای بانکی است. البته به لطف فناوری و ایجاد تکنولوژی‌های جدید در بانک‌های فیزیکی، سرعت انجام فرایندها تا حدودی بیشتر شده است اما به اندازه‌ای نیست موجب رضایت مشتریان و مدیران باشد.

اما با پدید آمدن نئو بانک سرعت انجام امورات بانکی نیز افزایش یافته است و مشتریان می‌توانند در سریعترین زمان ممکن امورات بانکی خود را انجام دهند. سرعت بالا نئو بانک به مدیران کمک می‌کند تا روند بهتری در مشتری مداری داشته باشند.

مزایای نئو بانک برای مشتریان

یکی از ملال آورترین کارها برای هر فردی، انجام امورات بانکی است. صف‌های طولانی، هزینه‌های زیاد، هزینه زمانی از جمله دلایلی است که یاعث می‌شود افراد از انجام کارهای بانکی فراری باشند. اما با پدیدآمدن نئو بانک، این مشکلات به حداقل رسده و افراد به راحتی می‌توانند کارهای بانکی خود را در اسرع وقت به انجام برسانند. حال این روش برای مشتریان مزایای دارد به‌صورت کلی که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

نئو بانک و بانکداری مدرن

نئو بانک و بانکداری مدرن

  • افتتاح انواع حساب‌های جاری و پس‌انداز در سریعترین زمان ممکن
  • برداشت یا انتقال وجه با سرعت بالا
  • ارائه خدمات امنیت و بیمه سپرده
  • صدور انواع آنی کارت‌های بانکی
  • امکان ارائه درخواست برای دریافت وام
  • ارائه انواع خدمات بیمه‌ای مانند بیمه خودرو، بیمه عمر و …
نئو بانک و بانکداری مدرن

نئو بانک و بانکداری مدرن

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی روش جدیدی از بانکداری به نام نئو بانک پرداختیم و برخی از مزایای آن را برای شما بیان کردیم. نئو بانک روش جدیدی از بانکداری است که مشتریان می‌توانند تمام کارها و امورات بانکی خود را آنلاین انجام دهند. این روش از بانکداری برای مدیران نیز مزایای متنوعی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش هزینه‌ها، دسترسی به گزارش‌های تحلیلی دقیق، کاهش خطاهای انسانی اشاره کرد.

سبد خرید